Strona główna » Ogrodzenia » Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka gałęzi.

Wykorzystując ten fakt, powinniśmy dzięki niej skomponować niezrównane formy ogrodzeń. Wskutek tego nasze ogrodzenie zdobędzie rzadki charakter i będzie się polecać spośród żywopłotów w okolicy.

Rosnące na polach i podmokłych torfowiskach wierzby od zamierzchłych czasów zagościły w naszych botanikach. Polubiliśmy je za krasę oraz wiosenne kociaczki. Nie są pracochłonne, wymagają jedynie wiele wody oraz nie dużo słońca. Dogodzą się niejako wszystką ziemią.


Niewiele krzewów podoła również równie szybko ożywiać utracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby niezwykle bezproblemowo rekonstruują także swój system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony czy też nawet ułamany odrost zagłębiony w dżdżystej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie oraz da zaczątek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , iżby spośród wierzb produkować plątane przęsła w płocie czy też płoty zalane liśćmi. Prawdopodobnie warto posiadać tak nowatorskie ogrodzenie. Najprawidłowiej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować poniższe warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka jednakowych cech:

dostarczają prostolinijne, długie oraz niesłychanie elastyczne pędy – na skutek tego można bez trudu kształtować kształt ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po ścięciu- w krótkim okresie możemy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do założenia takiego płotu z wierzby.

Gdy mamy już projekt na kształt płotu, musimy zakupić adekwatne wierzbowe gałęzie na płot. Na nieszczęście, natrafienie ich w wymogach typowych jest mozolne, bowiem dziko narastające krzewy rzadko emitują niezwykle długie i prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało zaczekać nieco latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłońmy po pierwsze miejsce w ogrodzie, malutko przez nas odwiedzane a także w żadnym razie dostrzegalne.Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flanc zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, które możemy zdobyć z dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy wypada je namoczyć na 24 godziny w wodzie, aby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie żeby górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny błyskawicznie się grubieją, w następstwie tego powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa upoważniamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy sporadycznie przekraczają 2m, przeto na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s